Chorvatsko 2024
Chorvatsko je známé, nejen krásným pobřežím, ideálním pro odpočinkové dovolené, ale také velkým množstvím národních parků, přírodních parků, lesoparků a přírodních rezervací.
Kam do Chorvatska?
Chorvatsko nabízí široké možnosti dovolené pro všechny věkové kategorie. Mezi chorvatskými letovisky najdete klidnější letoviska pro rodiny s dětmi, ale také živější letoviska s možností kulturního a sportovního vyžití.
Vyznavačům naturizmu nabízí Chorvatsko malebné nudistické pláže. Milovníci samoty mohou v Chorvatsku prožít robinzonovskou dovolenou. Pokud vás láká dovolená na ostrovech, vyzkoušejte ostrov Krk, Hvar, Brač anebo třeba ostrov Šolta.
Chorvatské národní parky
Mezi nejznámější národní parky Chorvatska bezesporu patří vodopády Krka, Mljet, souostroví Kornati, Brijuni, Risnjak, Paklenica a slavná Plitvická jezera, kde se natáčela proslavená filmová adaptace románu Karla Maye – Vinnetou. Národní park Paklenica společně s Národním parkem Plitvická jezera patří mezi jedny z nejstarších národních parků v Chorvatsku. Turisté sem míří celoročně již od roku 1949, aby shlédli krasový říční kaňon se všemi jeho krásami. Park se nachází v severní Dalmácii poblíž města Starigrad.
Chorvatské památky UNESCO
Během dovolené v Chorvatsku můžete navštívit chorvatské památky zapsané v seznamu UNESCO. Doporučujeme velkolepý Dubrovník, Diokleciánův palác ve Splitu, katedrálu v Šibeniku, město Trogir, národní park Severní Velebit a Plitvická jezera.
Podnebí a počasí v Chorvatsku
Na chorvatském pobřeží jsou z pohledu počasí dvě klimatická pásma. Ve vnitrozemí Chorvatska převládá mírné kontinentální počasí, v horských oblastech je to počasí horské. V jadranském přímoří Chorvatska, kam směřuje většina turistů, je převážně středomořské klima s krásným počasím a mnoha slunečnými dny. V Chorvatsku jsou mírné vlhké zimy a suchá horká léta. Počasí v Chorvatsku ovlivňuje i teplotu moře, které bývá sluncem vyhřáté od května až do září. Nejvyšší teplota moře v Chorvatsku je v červenci a srpnu.
Chorvatsko 2024 nejen na pláži
Fitness pobyty v Chorvatsku
Dovolenou v Chorvatsku ovšem nemusíte strávit pouze lenošením na pláži či procházkami po národních parcích. Stejně jako každý rok nabízí Chorvatsko v roce 2024 mnoho příležitostí pro aktivní odpočinek. Kromě dnes již poměrně obvyklých fitness pobytů, jakým je například aerobik nebo tradiční cvičení u moře některého fitclubu. Každoročně se na dovolenou do Chorvatska chystá i několik skupin motorkářů, kteří pojímají celou cestu jako výlet, při kterém se mohou podle libosti zastavit na pár dní třeba v Maďarsku u Balatonu, v Národním parku Plitvická jezera či u moře ve Splitu.
Rafting a vodní lyžování v Chorvatsku
Rafting na řece Cetina nedaleko Omiše patří ke skvělým adrenalinovým zážitkům, které se v Chorvatsku nabízí.
Dvacetikilometrový úsek řeky Zrmanja můžete sjet na dvoumístném kajaku.
Vodní lyžování si můžete užít na pláži Zrće na ostrově Pag.
Potápění v Chorvatsku
Pro milovníky moře jsou každoročně pořádány potápěčské zájezdy. Potápění v Chorvatsku však můžete vyzkoušet také během Vaší klasické odpočinkové dovolené u moře. V přímořských letoviscích je k dispozici mnoho potápěčských center, která dokážou uspokojit potřeby zkušeným potápěčům, ale také provést úplné začátečníky jejich prvním ponorem.
Do Chorvatska za kulturou
Možná poněkud méně známým způsobem trávení dovolené v Chorvatsku jsou tzv. kulturní pobyty. Během těchto kulturních pobytů budete potěšení přehlídkami uměleckých souborů různého zaměření. Tyto pobyty jsou vhodné především jako zájezdy pro české kulturní soubory, které mohou dovolenou pojmout jako soustředění, během něhož mají možnost předvést i vlastní vystoupení ostatním účastníkům.
Festivaly Chorvatsko 2024
V Chorvatsku si v roce 2024 přijdou na své i milovníci festivalů. Celý rok je totiž v Chorvatsku festivaly doslova nabitý. Jedná se na příklad o březnový Festival ústřic v Dubrovníku, Dny Istrijského chřestu (v několika městech), dubnový Festival vědy v městečku Rab či letní Dubrovnik Fashion Week.
Poplatky na cestě do Chorvatska
Při plánování cesty do Chorvatska je nutné počítat kromě ceny za palivo i mýtné a poplatky za dálniční známky jednotlivých tranzitních zemí, kterými budeme během své cesty projíždět. Obvyklá a osvědčená varianta cesty do Chorvatska je přes Rakousko a Slovinsko. V Rakousku je jízda na dálnicích a rychlostních silnicích povolena pouze s dálniční známkou. V roce 2008 se k tomuto trendu připojilo i Slovinsko. Mýtné je samozřejmě nutné zaplatit i v Chorvatsku. Chorvatské úřady rozdělily účely placení mýtného vozidla do několika kategorií a cena mýtného odpovídá ujetému úseku a typu vozidla (osobní automobil bez přívěsu patří do kategorie I).